İnternete Sor?
İnternete Sor? 06 Jul 2019
17

Bir sonraki

BLÖF Nasıl Yapılır?
14 Jun 2019
BLÖF Nasıl Yapılır?
İnternete Sor? · 1 izlenme

S-400 / F-35 En Açık Özet ve Altında Yatan Gerçekler

7 izlenme
Kategori Diğer..

Bir, S 400 - F35 mevzusudur gidiyor. S 400’de son durum nedir anlatmak ve bu konuyu daha net özetleyebilmek adına detayları, 5 soru altında topladım.

-S 400 ve F35 nedir? S-400’ün teknik özellikleri nedir? Ve S 400, F35’e neden ihtiyaç duyuyoruz?
-Amerika neden S 400 almamızı istemiyor?
-S 400 mektubu ve CAATSA yaptırımı aslında neyi ifade ediyor? Türkiye, CAATSA yaptırımlarına maruz kalırsa neler olur?
-S400 mü almak mantıklı yoksa F-35 mi?
- Rusya’nın bize S 400 satmasındaki asıl amacı ne olabilir? Ve Doğu Akdeniz ile S 400’ün ne ilgisi var?

S 400 füzesi Rusya’nın ürettiği bir savunma silahıdır. S 400’ün menzili adından da anlayacağınız üzere 400 kilometre. Bu füzenin hedefleri AWACS erken uyarı uçakları, sinyal karıştırıcı uçaklar ve balistik füzelerdir. saniyede 4.8 kilometre hıza kadar olan hava aygıtlarını yakalayabilir. Aynı zamanda her aracı görebilme özelliğinden dolayı da bir istihbarat radarıdır diyebiliriz. S-400'de kullanılan radarlar hafif radar izine sahip olan ve hayalet uçak diye tabir edilen hedefleri takip edebilme yeteneğine sahiptir.
F 35 ise Amerika tarafından satılan, radara yakalanmayan, 5. Nesil savaş uçağı. Bir savaş uçağında olması gereken tüm özelliklerin tek bir uçakta tasarlandığı F-35'lerin üretim projesinde yer alan 9 ülkeden biri de Türkiye'dir. F-35, havadan havaya mücadelede 4 kat daha etkili, karaya saldırı gücü 8 kat daha fazla ve stratejik keşif, hava savunması konusunda 3 kat daha etkili bir sisteme sahip. radarda tespit edilememesi, uçağın rengi ve kaplaması sayesinde mümkün oluyor.
Aslında bakarsanız bu durum s 400 ile f 35’in özelliklerinin ve amaçlarının karşılaştırması değil, bir ülkenin politikasını ve geleceğini belirleme karşılaştırmasıdır. O yüzden bu mevzuyu silahların teknik özelliklerinden daha derine inerek inceleyelim.
Amerika S-400 almamızı istemediğini, yolladığı s 400 mektubunda söylemişti zaten. Diplomatik yazışma bir nevi aba altından sopa gösteriyordu, hatta caatsa yaptırımlarını uygulamak zorunda kalacaklarını da ifade etmişlerdi. Trump’ın, Obama zamanında sana patriot vermemiş, ben sana patriot vereceğim sen de s 400 almayacaksın, demesinin altındaki sebebebin, basitçe silahlanma yarışındaki yerini sağlama almak ve en güçlü kalabilmek olduğunu tahmin edersiniz.
S400 mektubu ve caatsa yaptırımı aslında özetle ekonomimizin ne duruma geleceğini ifade ediyor. Bi dk S400 mektubu mu? Baya postayla amerikadan gelmemiştir heralde dimi? e Niye mail atmamışlar?
Amerika tarafından yollanmış olan S400 mektubunda diyor ki, “Bu yolda devamınız istihdamda, milli gelirde ve uluslararası ticarette kayıplara neden olacaktır. Başkan Trump’ın hâlihazırda 20 milyar dolar olan ikili ticaret hacmini 75 milyar dolara yükseltme kararlılığı da, ABD’nin CAATSA yaptırımları ilanıyla tehlikeye düşebilecektir.”
Peki gelelim, Rusya’nın bize s 400 satmasındaki asıl amacı ne olabilir? Ve Doğu Akdeniz ile s400’ün ne ilgisi var? sorusuna. Rusyanın temel amacı aslında bir nato ülkesine kendi sistemini satarak nato içinde bir kriz çıkarmak gibi görünse de, işin arka planında doğu akdeniz'deki enerji kaynakları savaşını kızıştırarak avrupa'ya karşı enerjide tekel olduğu konumu güçlü tutma isteği yatmaktadır.
Doğu akdeniz ile s400 füzeleri ilişkisi henüz uzaktan ya da komplo teorisiyle bağlantılı olsa da incelemeye değer bir konu. Aslında iki konunun ilişkilendirme sebebi doğu akdenizde yıllar önce bir enerji kaynağının bulunması ardından günümüze yaklaştıkça bu petrol yatağının aslında sanılandan çok daha büyük olduğunun ortaya çıkmasındandır. Türkiyeye 540 yıl yeteceği düşünülen bu petrol rezervi ve kuzey kıbrıs kıta sahanlığına karşı olan politikayı düşünürseniz. Tüm bu siyasi gelişmelerinde oyun olup olmadığından siz de şüphe duyabilirsiniz.

Ekstra Kaynak: Ekşi Sözlük / anglachelm, 1123581321, dender’e teşekkürler.

Portal kanalıma hoş geldiniz. Hazırsanız uzaya çıkabiliriz. Videoların devamı için ABONE OLMAYI ve VİDEOYU BEĞENMEYİ UNUTMAYIN.

Instagram ► https://www.instagram.com/dora_nymphetamin/
Twitter ► https://twitter.com/DoraPediaa

Eski İlluminati Üyesiyle Röportaj! / İlluminati Nedir?
https://www.youtube.com/watch?v=mLVqscH70CE

Çernobil Faciası Gerçekleri! / Chernobyl Dizi İncelemesi
https://www.youtube.com/watch?v=8Jci98CN36o&t=3s

Daha fazla göster
0 Yorum sort sıralama

Facebook Yorumları

Bir sonraki

BLÖF Nasıl Yapılır?
14 Jun 2019
BLÖF Nasıl Yapılır?
İnternete Sor? · 1 izlenme